Jaké existují typy podprsenek

Dolly.cz - velké a větší podprsenky, kalhotky, spodní prádlo, plavky

Jaké existují typy podprsenek

 

Typy podprsenek
 • Full cup
 • ¾ cup
 • Balcony/Balconette
 • Plunge
 • Push-up
 • Multi-Way
 • Minimiser
 • Teen bras
 • Seamless
 • Sports
 • Maternity and Nursing
 • Post surgery
 • Underwired/Nonwired
 • Strapless
 
1. Podle střihu
 
Plunge

Tato podprsenka má nízký střed a díky svému hlubokému vykrojení prsa nadzvedává a stlačuje k sobě. Vytváří dramaticky plný dekolt se žlábkem a hodí se do hlubokých véčkových výstřihů. Hodí se i na celodenní nošení a lze s ní snadno nahradit podprsenky typu push-up, které jsou pro delší nošení nevhodné.

Zástupcem je například Freya Deco.
Podprsenka typu Plunge
Balconette

Tato podprsenka se nazývá také balkonetka nebo bardotka (podle Brigitte Bardot, která tento střih proslavila). Má vyšší střed a nízké vykrojení košíčků. Je perfektní oporou pro prsa a hodí se do širokých otevřených výstřihů.

Podprsenka balkonetového typu
Demi-cup / Half-cup / ¾ cup

Označení této podprsenky se mohou různit, naleznete jak poloviční košíček, tak tříčtvrteční košíček. Jedná se o podprsenku zpravidla s vyšším střihem, jejíž košíčky pokrývají větší část prsou. Je vhodná pro každodenní nošení, protože poskytuje pohodlnou a pevnou oporu, nehodí se však do větších výstřihů.

Podprsenka 3/4 nebo 1/2 typu
Full cup

Košíčky tohoto střihu pokrývají celá prsa. Podprsenka má vysoký střed, poskytuje nejjistější podporu a je velmi vhodná pro celodenní pohodlné nošení u velikých velikostí. Většinou mívá také širší ramínka. Do větších výstřihů se však nehodí vůbec.

Podprsenka typu full cup
Longline

Tato podprsenka může mít střed vyšší i nižší a vykrojení plnější i méně plné, vždy má však širší obvodovou část. Díky tomu působí trochu korzetovým dojmem. Výhodou je, že váhu prsou rozkládá na větší plochu a netlačí tolik na kůži.

Podprsenka typu longline- polokorzet
Kojící podprsenka

Tato podprsenka má odepínací svrchní díl, díky kterému je kojení jednodušší a pohodlnější. Je vždy vyrobena z maximálně příjemných a nedráždivých materiálů vhodných pro citlivá prsa a kůži žen po porodu.

Kojicí typ podprsenky
Sportovní podprsenka

Sportovní podprsenky musí poskytovat perfektní oporu během pohybu a proto jsou detailně promyšlené a z nejmodernějších materiálů.

Ve správné velikosti je při sportu nezbytným pomocníkem, žádný jiný střih nedokáže poskytnout stejný komfort.
Sportovní typ podprsenky
 
2. Podle vyztužení
 
Push-up

Tato podprsenka dokáže vytvořit ten nejhlubší výstřih a zvětšit poprsí až o několik velikostí díky vloženým vycpávkám ve spodní části košíčků. Není ale vhodná pro každodenní nošení, protože vycpávky při nadzvedávání prsou mírně deformují tkáň. Je to tedy podprsenka příležitostná, o to je však dojem, který vytvoří, nezapomenutelnější.

 
Vyztužená

Vyztužené podprsenky jsou ty, které mají zpevněné košíčky. Poskytují pevnější oporu a lepší tvar a v hladkém provedení jsou ideální pod těsnější oblečení.

Částečně vyztužená

Jak už název napovídá, tyto podprsenky jsou vyztuženy jen částečně. Většinou jsou zpevněné ve spodní části košíčku pro zvýšení opory prsou. Horní je pak tvořena nevyztuženou látkou, která může být například provokativně průsvitná.

Nevyztužená

Podprsenky tohoto typu jsou ušité pouze z měkké látky. Často si je vybírají ženy s velkým poprsím, kterým jsou pohodlnější než podprsenky vyztužené a nechtějí svému poprsí opticky přidávat na objemu.

 
3. Další typy
 
S kosticemi nebo bez kostic

Zde je název všeříkající. Podprsenky mohou mít kostice kovové, plastové, nebo například zalité v silikonu a mohou být tvořeny jedním nebo dvěmi kusy. Podprsenky s kosticemi poskytují obecně větší podporu, bezkosticové jsou zase pohodlnější na domácí nošení nebo spaní.

Bezramínkové

Jsou podprsenky, u kterých se dají odepnout ramínka.
 
Multiway

U těchto podprsenek se může různě měnit nastavení a délka ramínek, dají se křížit vepředu i vzadu, odepnout úplně nebo lze nechat připnuté ramínko jediné a to rovně i křížem. Jsou vhodné do netradičních výstřihů či střihů oblečení, kdy máte například hlubší výstřih na zádech anebo jedno rameno holé.

Zmenšovací

Tyto podprsenky jsou šité tak, aby tkáň prsou poněkud přitlačily k hrudníku a rozložily do stran. Opticky tak mohou ubrat až o několik velikostí.

Bezešvé
Podprsenky tohoto typu jsou velmi vhodné pod těsné a obepínající oblečení, neboť neruší výsledný dojem.
 
Mateřské/těhotenské

Jsou vyráběné pro co nejvyšší komfort a pohodlí žen během těhotenství. Jsou podobné podprsenkám kojícím, nemají však odepínací svrchní část.

Teen

Jde o podprsenky pro dívky, kterým prsa akorát začala růst a jsou ve vývoji. Často se vyrábějí bez kostic a pouze mírně vyztužené, aby byly co nejpohodlnější.

Po operaci
Specializované podprsenky pro ženy po operacích. Podle druhu operace mohou být vyráběny s výplněmi do košíčků.